Aparatura

aparat-piorkowskiego

Aparat Piórkowskiego

Służy do badania szybkości reakcji psychomotorycznej (refleks) na proste bodźce świetlne. Na wykonanie ma wpływ stopień koncentracji uwagi i koordynacja wzrokowo - motoryczna.  Badanie polega na jak najszybszym reagowaniu na pojawiające się bodźce. Zadaniem badanego jest wciśnięcie odpowiedniego przycisku znajdującego się pod oświetlonym znakiem, który ukazuje się w określonej kolejności i szybkości.

Miernik czasu reakcji

Pozwala sprawdzić szybkość i adekwatność reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe. Zadaniem badanego jest odpowiednie reagowanie na zróżnicowane bodźce świetlne oraz dźwiękowe.

miernik-czasu-reakcji

stereometr

Stereometr

Jest urządzeniem do diagnostyki widzenia przestrzennego (potrzebnego do odpowiedniej oceny odległości) oraz ostrości widzenia. Wewnątrz aparatu znajdują się 3 pręty. Dwoma z nich można poruszać wzdłuż aparatu za pomocą manipulatora. Zadaniem  osoby badanej jest ustawienie prętów w jednej linii.

Pierścień Landolta

Badanie wykonuje się w specjalnej kabinie ciemniowej. Pozwala na określenie progu wrażliwości wzrokowej. Badanemu po adaptacji do ciemności, prezentowany jest czarny pierścień z wycięciem. Zadanie polega na określeniu pozycji w jakiej znajduje się owe wycięcie.

Noktometr

Badanie wykonuje się w specjalnej kabinie ciemniowej. Aparat ten umożliwia określenie czasu adaptacji receptora wzrokowego po jego naświetleniu. Badanemu, po ekspozycji na światło, prezentowany jest pewien symbol graficzny, który musi on rozpoznać.

kabina-ciemniowa